مواد تشکیل دهنده رنگهای پلاستیک و روغنی چیست؟

مواد تشکیل دهنده رنگهای پلاستیک و روغنی چیست؟

در این مقاله سعی داریم تا نحوه ساخت و تولید رنگهای ساختمانی اعم از پلاستیک و روغنی را برای شما شرح دهیم تا از این به بعد بتوانید درک بهتری از اجزای تشکیل دهنده این رنگها و خواص و ویژگی های آنان داشته باشید.

تمامی رنگها در تمامی گرید های مختلف از سه عنصر اصلی تشکیل می شوند: رزین (موادی که باعث چسبندگی رنگ به سطح می شود) پیگمنت (رنگدانه های موجود در رزین که به آن رنگ می دهند) حلال مرتبط با نوع رنگ (که باعث دادن حالت مایع به رنگ شده و کمک به مخلوط شدن دو جزء رزین و پیگمنت می کند). همانطور که در بالا گفته شد، تمامی رنگها، شامل این سه ماده هستند تا بتواند خاصیت رنگ بودن را ایجاد نماید، البته که فقط به این سه ماده ختم نمی شود و هر رنگ با توجه به نیازی که در آن هست، شامل مواد اولیه های بسیار بیشتری از این سه ماده می باشد.

در گروه رنگهای ساختمانی که جهت داخل و خارج ساختمان تولید می گردند، مواردی هست که شاید در رنگهای صنعتی دیگر یافت نشود، به عنوان مثال در رنگهای ساختمانی حلالیت و براقیت و ماندگاری در بسته بندی به طور کلی با سیستم تولید رنگهای صنعتی متفاوت می باشد.

در تولید رنگ پلاستیک از غلظت دهنده های سلولزی جهت نگهداری مواد اولیه با یکدیگر، پیگمنت (رنگدانه) که باعث رنگ دادن و پوشش دادن به آن می شود، رزین (مایعی که باعث چسبندگی رنگ به سطح می شود)، فیلرها (پرکننده)، افزودنی های شیمیایی که جهت تنظیم PH رنگ می باشد و نگهدارنده های داخل ظرف که باعث جلوگیری از کپک زدن و گندیدن رنگ در طولانی مدت در داخل ظرف می شود و دیسپرس کننده های مختلف در گرید های مختلف (که باعث اختلاط و باز شدن رنگدانه ها می باشد) و سایر مواد اولیه دیگر که با توجه به درجه کیفی رنگ می باشد، استفاده می گردد.

اما اینکه چطور می توانیم متوجه بشویم که در این رنگی که خرید کرده ایم از چه موادی با چه میزانی استفاده شده است، پس از آنکه دانستیم مواد اولیه های استفاده شده در هر رنگ دقیقاً چه کاری انجام می دهند، این موضوع برایمان راحت تر انجام تحلیل می شود.

(0) نظر
نظر خود را ثبت کنید
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید در سایت به نمایش در خواهد آمد.